SteamOS dla każdego. Valve szykuje przełom
Valve chce, aby z systemu SteamOS mógł korzystać każdy, także użytkownicy tradycyjnych komputerów stacjonarnych. W tym celu firma ściśle współpracuje między innymi z NVIDIĄ.
Valve ma plan. Firma chce, aby system SteamOS mógł zainstalować każdy. Problem w tym, że do tej pory oprogramowanie (w wersji 3.0) współpracowało jedynie z podzespołami AMD. Posiadacze PC-tów z procesorami Intela i grafikami Intela lub AMD musieli obejść się smakiem. Jednak to się zmieni.
SteamOS dla każdego
Pierre-Loup Griffais, jeden z inżynierów Valve, przy okazji premiery Steam Machine udzielił wywiadu serwisowi The Verge. Przyznał on, że planem firmy jest udostępnienie SteamOS każdemu graczowi, nie tylko posiadaczom konkretnych handheldów.
W zeszłym tygodniu wydany został SteamOS w wersji 3.8.10, który współpracuje już z podzespołami Intela, w tym nadchodzącymi, przenośnymi konsolami. Jednak wciąż nie ma on wsparcia dla kart graficznych NVIDII. Na szczęście Valve ściśle współpracuje z Zielonymi, aby w niedalekiej przyszłości to zmienić. Nie nastąpi to jeszcze w tym roku, ale plan jest konkretny.
Co więcej, Valve chce, aby SteamOS mógł działać w trybie dual-boot, więc przy włączeniu komputera użytkownicy mieliby możliwość wyboru, jaki system chcą włączyć - Windowsa, czy właśnie SteamOS.
Linux, w tym właśnie SteamOS, cały czas zyskuje na popularności wśród graczy, chociaż nadal jego udział w rynku jest znikomy. Aktualnie wynosi około 4 proc., w porównanie z prawie 94 proc., które ma Windows. Jednak Linux wyprzedził już między innymi macOS, który ma 2,16 proc. rynku.